Annetamine

Kui hoolid maailma parandamisest, on loomulik küsida: "kus toovad minu annetused kõige rohkem kasu?" Hea uudis on see, et sinu annetustel võib olla tohutu mõju. Selle mõju maksimeerimiseks on vaja annetada hoolikalt ja targalt. See on eriti oluline, kuna parimad heategevusorganisatsioonid on sageli 10 korda paremad kui keskmised heategevusorganisatsioonid samas valdkonnas ja sadu kordi paremad kui halvasti toimivad heategevusorganisatsioonid. Mõned heategevusorganisatsioonid võivad isegi kahju teha. See tähendab, et kui annetada 100 eurot parimale heategevusele, on võimalik teha isegi rohkem head kui keegi, kes annetab 1 000 eurot tüüpilisele heategevusele või 10 000 eurot halvasti toimivale organisatsioonile.

Kuidas annetada targalt?

Heategevuse eesmärk on teisi aidata. Targalt annetamine tähendab selle läbi mõtlemist, kuidas iga antud euro aitaks kõige rohkem.

Selle saavutamiseks oleme kokku pannud juhtnöörid, mida silmas pidada annetuste tegemisel.

1. Leia probleemvaldkond, mida toetada

Kõige pakilisemad probleemvaldkonnad on üldiselt:

2. Vali fond või heategevusorganisatsioon, mis selles valdkonnas töötab

Mõjusate organisatsioonide näitajad on:

Üldiselt soovitame annetada ekspertide juhitud fondidele konkreetsete heategevustorganisatsioonide asemel, sest nemad saavad annetused suunata sinna, kus ja millal seda kõige rohkem vaja on.

3. Vali tõhusad viisid annetamiseks

Praktikas võib probleemvaldkonna valimine ning fondide ja heategevusorganisatsioonide hindamine võtta palju aega ja vaeva ning paljud annetajad ei suuda seda oma ajakavadesse mahutada. Aitamaks teil alustada, oleme koostanud nimekirja usaldusväärsetest ja kulutõhusatest fondidest ja heategevusorganisatsioonidest, mis tegelevad kõige pakilisemate probleemvaldkondadega.

Efektiivsetele heategevusorganisatsioonidele on võimalik tulumaksusoodustusega annetada Anneta Targalt platvormil.

Andmislubadus

Selleks, et ennast heategevusega siduda, tasub kaaluda andmislubaduse tegemist. Tuhanded inimesed on avalikult lubanud anda vähemalt 10% oma sissetulekust kõige mõjusamatele heategevusühingutele kuni pensionile minekuni.

Kui 10% annetamine ei ole Sinu jaoks jõukohane, siis on ka võimalik fikseeritud perioodiks valida endale sobiv protsent ja annetada see Sinu meelest kõige efektiivsematele heategevustele. Kui oled õpilane, siis võid vormistada andmislubaduse, millega annad 1% oma igakuistest sissetulekutest kõige efektiivsematele heategevustele.

Andmislubaduse tegemine aitab annetamisele tõsisemalt pühenduda. See suurendab eeldatavasti tõenäosust, et annetame järjepidevalt, teeme seda planeeritult, mõtestatult ja annetame rohkem. Samuti loob see võimaluse teiste annetajatega suhelda ja üksteist toetada. Ei maksa alahinnata kogukonna mõju laiemale ühiskonnale – see võib inspireerida ka teisi inimesi efektiivsemalt ja rohkem annetama.

Annetamine Eesti organisatsioonidele

Eestis ei ole efektiivset annetamist väga põhjalikult uuritud. Siiski on Eestis mitmeid vabaühendusi, kes tegutsevad mõjusates ja olulistes valdkondades.

Näiteks Nähtamatud Loomad tegeleb põllumajandusloomade kaitsega, Mondo tegeleb humanitaarabi ja arengukoostööga ning meie organisatsioon, Efektiivne Altruism Eesti tegeleb  efektiivse altruismi edendamisega.

Kui tahad mõnele organisatsioonile annetada, aga ei leia internetist nende kohta piisavalt infot, saada organisatsioonile kiri ja küsi seda, mida teada soovid. Sa võid küsida näiteks, millised on organisatsiooni täpsed tegevused ja mida nad lisarahastusega teeksid.

Soovitame luua regulaarse annetamise harjumuse. Näiteks suuna oma annetused Anneta Targalt kaudu mõnda tõhusasse fondi või konkreetsele efektiivsele organisatsioonile, isegi kui annetus on vaid 10 eurot kuus. Kaalu ka võimalust andmislubadusega liituda.

Annetamine ei ole ainuke viis, kuidas head teha. Loe karjäärivõimaluste kohta meie karjääri lehelt

Loe meie grupi tegemiste kohta ja pane end kirja vestlusele, kui soovid saada annetamisnõu ühelt meie vabatahtlikult.