Karjäär

Töötamine humanitaarabi valdkonnas või MTÜ heaks on üks viis oma karjääri kasutamiseks, kuid see pole kindlasti ainus ning enamasti mitte ka kõige tõhusam. 80 000 Hours oma karjäärijuhises toob välja võimalusi, sealhulgas otsest mõju avaldavad karjäärid, karjäär nõustamises, poliitikas, teadustöös või karjäär, mille eesmärk on rahastada prioriteetseid valdkondi, annetades olulise osa oma sissetulekust.

Mis probleeme lahendada?

80 000 Hours on aastaid uurinud, millised üleilmsed probleemid on kõige pakilisemad. Kõige suuremat kasu toob selliste probleemide lahendamine, mis on seni olnud pigem kõrvalejäetud,

Üks näide sellistest probleemidest on eksistentsiaalsed riskid. Ühed tundumad eksistentsiaalsed riskid on tuumakatastroof ja kliimasoojenemine. Samas ei ole nendega töötamine kõige efektiivsem, kuna väga paljud inimesed juba tegelevad nende riskide mitigeerimisega. Palju vähem saavad tähelepanu pandeemiate- ja tehisintellekti ohutus, mistõttu on ressursside suunamine kahte viimasesse palju suurema positiivse mõjuga.

Kuna üleilmsete probleemide tuvastamine on väga keeruline, ei saa kogu tähelepanu ainult mõnele üksikule probleemile suunata. Sellepärast tasub prioriseerida ka efektiivse altruismi kogukonna arendamist, üleilmsete prioriteetide alast teadustööd, asutuste otsustamisprotsesside parandamist, tööstusfarmiloomade heaolu suurendamist ja vaeste inimeste tervise parandamist. Tulevikus need prioriteetid kindlasti muutuvad.

Mis karjäär valida?

Selleks, et tööga maailma paremaks muuta, on vaja enda tööd hästi teha. Tihtipeale me ei tea, millises töös me kõige paremad oleme, mistõttu on kasulik uurida erinevate ametikohtade ja/või tööülesannete kohta ning võimalusel neid katsetada. Üks efektiivsemaid viise selle tegemiseks on leida inimesed, kes juba antud valdkonnas tegelevad ja õppida nende kogemustest.

Karjäärimudel: ”Millest peaks koosnema unistuste töö?”. Allikas: 80 000 Hours.

All on välja toodud mõned William MacAskill soovitused enda karjääri planeerimiseks raamatust “Doing Good Better”:

Kuidas saad Sina oma tööga aidata?

Võimalikke töökohti on palju, aga MacAskilli meelest on kõige kindlam valik töötada väga efektiivses mittetulundusühingus, nagu näiteks GiveWell.

Teine võimalus on teha tööd, mis suurendaks iseenda karjäärikapitali, et tulevikus oleks võimalik mõjusamat tööd teha. Sellised arendavad töökohad on seotud näiteks konsulteerimise, müügi ja turundusega.

Väiksema eduvõimaluse, kuid potentsiaalselt suurema mõjuga karjäärivalikuteks nimetab MacAskill ettevõtlust, teadust ja poliitikat. Mõned kõige populaarseimad töökohad EA kogukonnas ongi just nendes valdkondades.

Efektiivne viis paremat teha on ka valida endale kõrgelt tasustatud töö (nt. finantsvaldkonnas, meditsiinis või tarkvaraarenduses) ja annetada suur osa sellest kõige tõhusamatele ühingutele.

Selleks, et endale karjääriplaan luua, soovitame põhjalikumalt tutvuda 80 000 Hoursi loodud materjalidega.

Loe meie grupi tegemiste kohta ja pane end kirja vestlusele, kui soovid saada karjäärinõu ühelt meie nõustajalt.