Meist

Me oleme kogukond inimestest, kes aitavad üksteisel teha head võimalikult hästi. Meie liikmed on erinevate taustade, erialade ja kogemustega, kuid meid ühendab soov olla hea tegemises tõhusamad.

Sinu altruistlike eesmärkide toetamiseks me:

Pole vahet, kas kuulsid efektiivsest altruismist alles eile või tead sellest juba pikemalt, me tahame sulle abiks olla.

Kui soovid liikmeks hakata, koostööd teha, rohkem teada saada või muul põhjusel vestelda, pane end kirja vestlusele ühe meie vabatahtlikuga. Alternatiivselt võid liituda meie järgmise avaliku üritusega.

LIITU EA EESTIGA
VESTLE VABATAHTLIKUGA

Kolm peamist fookust

1. Loome kestva efektiivse altruismi kogukonna Eestis

Tahame, et kogukond jääks elavaks ja aktiivseks ka siis, kui praegune organiseerija tööd vahetaks. Loodame leida inimesi, kes saavad meie meeskonda arendada eelkõige läbi kommunikatsiooni, kursuste ja ürituste korraldamise, meeskonna arendamise ja/või strateegilise mõtlemise oskustega.
Kui Sina soovid anda enda panuse kogukonna arenguks, kuid ei ole kindel, mis roll Sulle sobiks - kirjuta meile ja leiame üheskoos Sulle kõige õigema rolli!

2. Suuname, arendame ja motiveerime potentsiaalikaid inimesi rohkem head tegema

Üks EA Eesti eesmärkidest on suunata potentsiaalikad inimesed efektiivse altruismiga seotud karjäärisamme astuma, Me keskendume igas karjääri faasis olevatele inimestele, kaasa arvatud üliõpilastele. Lisaks sellele anname enda panuse, et aina rohkemad eestlased suunaksid enda annetused efektiivsetele organisatsioonidele.

3. Panustame ülemaailmsesse efektiivse altruismi kogukonda

Olles osa Efektiivse Altruismi rahvusvahelisest liikumisest, anname enda panuse, et toetada ka teisi EA gruppe. Korraldame ja võtame osa projektidest koos teiste gruppidega (nt. Põhjamaade AI turvalisuse kursus) ja jagame õppetükke enda vigadest ja edulugudest ka teise riikidega. Lisaks sellele käime üheskoos EA Eesti liikmetega rahvusvahelistelt konverentsidel ja esindame Eestit.

Millega me tegeleme ja mida me Sulle saame pakkuda

Meie tegevuste alla kuulub:

  1. Targa heategija lühikursus kaks korda aastas
  2. AI turvalisuse kursus
  3. Igakuised üritused nii Tallinnas kui Tartus
  4. Eneseareng ja mentorlus
  5. Karjäärikursus (olenevalt osalejate arvust)
  6. Süvakursus (olenevalt osalejate arvust)

Võta ühendust!

Võta meiega ühendust, kui soovid:

Tule meie järgmisele üritusele, mille leiad meie Facebooki lehelt või avalikust kalendrist ja kohtu sarnaselt mõtlevate inimestega, pane end kirja üks-ühele vestlusele koos ühe meie vabatahtlikuga, liitu meie Facebooki arutelude grupiga ning meie uudiskirjaga.

Meiega saab ühendust võtta meiliaadressi info@efektiivnealtruism.org kaudu.

Kui soovid meie tegevusi toetada, saab annetada meie kontole:

Mittetulundusühing Efektiivne Altruism Eesti
EE247700771002681879

Meie eestvedajad

Keidi Roosimäe
Keidi Roosimäe
Kaasjuht
Triin Teesalu
Triin Teesalu
Kaasjuht
Sille-Liis Männik
Sille-Liis Männik
Annetussuuna juht
Simo Järvela
Boris Ümarik
Lühikursuse juht
Kadi Kaljurand
Kadi Kaljurand
Personalitiimi juht
Richard Annilo
Alo Aasmäe
IT tiimi juht

Miks tegeleda efektiivse altruismi edendamisega?

Kui rohkem inimesi pühendaks olulise osa oma vahenditest kõige pakilisematele üleilmsetele probleemidele ning tõhusamatele lähenemisviisidele, toimuks märkimisväärne areng nendega toimetulekul. Efektiivse altruismi edendamisel on potentsiaali mõjutada nii edendajate enda kui ka teiste annetusi ja karjäärivalikuid efektiivsemaks.

Efektiivse altruismi edendamisel on potentsiaali sellepärast, et selle tulemusena on juba varem suunatud palju rohkem vahendeid kõige prioriteetsemate probleemide lahendamisse. Näiteks GiveWell suunas 2017. aastal üle 100 miljoni dollari kõige efektiivsematele heategevusasutustele tervishoiu ja vaesuse valdkonnas. Üle 3000 inimese on liitunud andmislubadusega Giving What We Can Pledge ja lubanud sellega anda oma elu jooksul koos üle 1,4 miljardi dollari kõige tõhusamatele heategevusühingutele. 80 000 Hoursi järgi on tuhanded inimesed üle terve maailma muutnud oma karjääriplaane heategevuslikult efektiivsemaks. Loe efektiivse altruismi edendamisest rohkem näiteks siit, siit ja siit.

Vabatahtlike tegevused

Siin on loetelu mõnest vabatahtlikust tegevusest, millega meid aidata saab:

Liitu meiega!

Me oleme sõbralik, motiveeritud ja haritud grupp inimesi. Liikumisega ühinemisel on palju eeliseid vastupidiselt üksiktegevusele. Välja on toodud mõned neist.

Muud võimalused aitamiseks

Lisaks vabatahtlikele tegevustele, on mõned teised võimalused efektiivse altruismiga tegelemiseks järgmised: liitu meie või rahvusvahelise efektiivse altruismi uudiskirjaga, vaata efektiivse altruismi konverentside videoid, omanda teadmisi teistest efektiivse altruismi allikatest, tule meie üritustele,  räägi mõnele ambitsioonikale ja aktiivsele tuttavale efektiivsest altruismist, osale rahvusvahelistel efektiivse altruismi konverentsidel, loe 80,000 Hoursi karjäärijuhendit ja tee omale karjääriplaan, kandideeri efektiivse altruismi organisatsiooni tööle või praktikale ning liitu andmislubadusega ja anneta targalt.

Toeta annetusega

Kui Sul ei ole aega, millega panustada, aita oma annetusega Efektiivne Altruism Eestil uurida ja edendada efektiivset altruismi.

Annetada saab pangaülekandega: MTÜ Efektiivne Altruism Eesti EE247700771002681879

Meie peamised tegevused, mida toetaksid:

Richard Annilo
Keidi on EA Eesti kaasjuht, kes vastutab selle eest, et EA Eesti oleks hästi toimiv organisatsioon ja saavutaks oma eesmärgid. Lisaks organisatsioonisiseste süsteemide arendamisele vastutab ta ka raamatupidamise ja Tartu ürituste eest. Karjäärialaselt on Keidil kogemust mitmes erinevas valdkonnas nii Eestis kui välismaal.
Lisaks muule on ta töötanud investeerimisfondidega, teinud digiturundust ja kommunikatsiooni, töötanud värbamisprotsessidega ja  korraldanud üritusi. Vabal ajal meeldib talle õmmelda, trenni teha ja lauamänge mängida.
Keidi Roosimäe
Kaasjuht

Richard Annilo
Triin on üks EA Eesti juhtidest, kelle ülesanne on nii lühiajaliste kui pikaajaliste eesmärkide elluviimine. Primaarselt tähendab see seda, et meil oleks jätkusuutlik EA Eesti kogukond ja selle areng. Ta vastutab ka Tallinnas toimuvate sündmuste eest ja viib läbi lühikursuseid. Väljaspool EA Eestit on Triin biostatistik ja statistiline programmeerija ning töötab kliiniliste uuringute peal.
Triin Teesalu
Kaasjuht
Richard Annilo
Sille-Liis on Anneta Targalt platvormi koordinaator ja tiimijuht. Annetatargalt.ee platvormil on võimalik tulumaksusoodustusega annetada efektiivsetele heategevusorganisatsioonidele. Ta lööb kaasa koos teiste juhatuse liikmetega ka organisatsiooni strateegialoomes ja jooksvates ülesannetes.
Põhitööna on Sille-Liis TÜ psühholoogia instituudi doktorant ja nooremteadur, kus uurib inimeste altruistlikku käitumist ja tervisekäitumist. Vabal ajal meeldib talle veeta võimalikult palju kvaliteetaega lähedastega, lugeda, vaadata laskesuusatamist ja liikuda erinevatel viisidel.
Sille-Liis Männik
Annetussuuna juht
Richard Annilo
Boris viib läbi targa heategija lühikursust, kus aitab huvilistel ühiselt sukelduda EA teemade uurimisse. Talle pakub huvi ettevõtlus, eneseareng ja inimpotentsiaali avardamine. Talle meeldib uurida inimese ja tehnoloogia vahelist suhet ning selle mõju indiviidile ja ühiskonnale. Vabal ajal meeldib talle mediteerida, liikuda looduses, veeta aega lähedastega ja palju naerda,
Boris Ümarik
Lühikursuse juht
Richard Annilo
Kadi on personalitiimi koordinaator ja vaatab, et inimesed saaksid ilusti EA Eestisse vastu võetud. Lisaks panustab juhatuse töösse ning aitab seal, kus vaja. Muul ajal töötab bioloogia magistriõpingute kallal ning panustab farmiloomade heaolu valdkonnas.
Kadi Kaljurand
Personalitiimi juht
Richard Annilo
Alo vastutab Efektiivse Altruism Eesti veebilehe ning tehnilise varamu heaolu eest. Juhatuses aitab Alo mõelda välja parimaid tehnoloogilisi lahendusi ning hoida korras aastatega kogunenud EA digitaalset pagasit.
Lisaks on ta igapäevaseks põhitööks tarkvaraarendus ning Tartu Ülikoolis programmeerimisainete õpetamine. Vabal ajal meeldib Alole tarbida kunsti igas vormis ning osaleda mõnusates sotsiaalsetes aruteludes koos lähedaste ning sõpradega.

Alo Aasmäe
IT tiimi juht

Meie kogukonna ajalugu

EA Eesti loodi 7. aprillil 2016 ning esimene suurem üritus (filmiõhtu ja vestlusring) toimus 2017. aasta aprillis, kus osales ca 30-40 inimest. Vestlust modereeris Tartu Ülikooli filosoofiateadur Mats Volberg ja vestlusringis osalesid Nähtamatud Loomad president Kristina Mering, Starshipi andmeteadlane Taivo Pungas ja teised. Kaasa lõid Tallinna Ülikooli üliõilased, kes efektiivse altruismi kohta õppisid. 

2018. aasta septembris rahastas CEA (Centre for Effective Altruism) EA Eesti eestvedajat Risto Uuk aastaks kogukonda arendama. Sellel ajal kasvas liikmete arv ja aktiivsus märgatavalt. Paljud liikmed kandideerisid EA alastesse organisatsioonidesse ja liitusid annetamislubadusega. Kokku lubati annetada üle 100 000€. Algatati eestikeelne EA taskuhääling, viidi läbi mõjuanalüüsi projekt ühele Eesti MTÜ-le, käidi mitmetel EA konverentsidel. Lisaks sellele tõlgiti ja kirjutati artikleid, loodi videoid, salvestati raadiosaateid ning tehti koostööd EA gruppidega Soomes, Taanis ja Cambridge’s. Sellest aastast alates jätkus aktiivne tegevus kahes linnas (Tartu ja Tallinn) paralleelselt. Täpsemalt saab lugeda siit.

2019. aastast hakkasid organisatsiooni eest vedama peamiselt vabatahtlikud - Tartus eesrinnas Richard Annilo, Mihkel Mooste, Mihkel Keerdo ja Ville Sokk; Tallinnas Sille-Liis Männik ja Liisa Sekavin. Korraldati regulaarseid aruteluõhtuid, algatati tehisintellektialaseid arutelugruppe, tehti annetamismänge ja -lubadusi, kandideeriti stipendiumitele ja töökohtadele ning korraldati annetuskampaania, kus koguti rohkem kui 5000€. Suuremat rõhku pandi strateegiale ja planeerimisele. Tartu grupp liitus OLE ROHKEM. tudengite koostöövõrgustikuga.

2019-2023 tegeles Richard Annilo EA Eesti kogukonna arendamisega. Alustati enesearenguõhtute korraldamisega, ülenädalaste õhtusöökide, virtuaalsete kiirkõnede ja eksistentsiaalsete hackatonidega. Keskenduti karjääri arendamisele ja loodi ja karjääri planeerimise koolitus.

2023. aastal võtsid organisatsiooni juhtimise üle Keidi Roosimäe ja Triin Teesalu. Kuna EA Eesti tuumik, kes senini toimetanud ja üritusi korraldanud on liikunud edasi ja keskenduvad kitsamalt oma karjääridele, et teha veel enam ja efektiivsemalt olulisi muutuseid maailmas, siis peamine fookus on olnud kogukonna elavdamisel ja uue tuumiku leidmisel.

Kuna lähiaastatel on toimunud ka meeletu areng tehisintellekti arenduses, siis teine oluline eesmärk on suunata inimesi tegelema tehisintellekti turvalisusega. Selleks viime läbi tehisintellekti turvalisuse lühikursuseid, mis keskenduvad nii tehnilisele poolele, kuidas joondada tehisintellekte inimväärtustega, kui ka poliitika kujundamisele ja regulatsioonidele, et tagada turvaline tehisintellekti areng.  

Efektiivse altruismi huviliste hulgas on on Skype’i kaasasutaja Jaan Tallinn, mõttekoja Praxis juht Urmo Kübar, MTÜ Nähtamatud Loomad juht Kristina Mering, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku kaasasutaja Jaan Aps ja Bolti kaasasutaja Martin Villig.

Avalik informatsioon

Meie väärtused

Avatus

Silhouette of the head of a human that is open and gears are coming out of it

Arvesta kõikide valdkondade ja tegevustega ning tegutse sellisel viisil, mis toob kõige parema sotsiaalse mõju.

Kriitiline mõtlemine

Silhouette of a lab beaker

Kasuta tõendeid, teadust ja mõistust, et määrata kõige paremad meetodid maailma paremaks muutmiseks.

Globaalne empaatia

Heart shape

Väärtusta kõiki elusolendeid hoolimata rahvusest, uskumustest, elukohast, religioonist või liigist.

Efektiivne altruism on filosoofia ja ühiskondlik liikumine, milles kasutatakse tõendeid ja mõistust, et määrata kõige paremad meetodid maailma paremaks muutmiseks. Efektiivsed altruistid püüavad arvestada kõikide probleemide ja tegevustega ning seejärel tegutseda viisil, mis toob kõige suurema positiivse mõju. Selline laiahaardeline tõenduspõhine lähenemine eristab efektiivset altruismi traditsioonilisest altruismist ja heategevusest. Kuigi suur osa efektiivsetest altruistidest on keskendunud mittetulundussektorile, saab efektiivse altruismi filosoofiat rakendada palju laiemalt, sealhulgas prioritiseerides teadusprojekte, ettevõtteid ja poliitilisi algatusi, mida hinnatakse efektiivseks elude päästmise ja parandamise poolest.

Mida efektiivsed altruistid otsivad

Ulatus

Earth icon

Kas selle probleemi nimel töötamine aitab paljusid elusid märkimisväärselt paremaks muuta?

Lahendatavus

Bar chart going up and an arrow is showing that it is going up

Kas pühendatud jõupingutus probleemi nimel aitab luua mõõdetavat muutust?

Kõrvalejäetus

Magnifying glass

Kui palju on seda probleemi märkamata jäetud või alaväärtustatud?

Juhtpõhimõtted

Efektiivse altruismi elluviimine tähendab tegutsemist vastavalt järgmistele juhtpõhimõtetele.

Pühendumine teistele

Me võtame teiste heaolu väga tõsiselt ja oleme valmis võtma olulisi isiklikke samme teiste kasuks. Mida see täpselt tähendab, võib inimeseti erineda, aga igal juhul on efektiivne altruism pühendunud eelkõige aktiivselt maailma paremaks muutmisele.

Teaduslik mõtteviis

Püüame rajada oma tegevuse parimatele kättesaadavatele tõenditele ja arutlusele maailma toimimise kohta. Me mõistame, kui raske on teada, kuidas kõige paremini head teha, ja seetõttu püüame vältida üleliigset enesekindlust, otsida meie vaadetele asjatundlikku kriitikat, olla avatud ebaharilikele ideedele ja võtta alternatiivseid seisukohti tõsiselt.

Avatus

Me oleme kogukond, keda ühendab pühendumus nendele põhimõtetele, mitte konkreetsele ülemaailmsele probleemile. Meie eesmärk on teha nii palju head kui võimalik ja otsime selleks viise, mis ei seoks meid mõne konkreetse ülemaailmse probleemiga. Oleme avatud rakendama oma jõupingutusi kõikidele toetust vajavatele rühmadele ja nende abistamiseks mõistlike meetodite kasutamisele. Kui head argumendid või tõendid näitavad, et meie praegused plaanid ei ole parim viis abistamiseks, muudame oma veendumusi ja toiminguid.

Ausus

Kuna me usume, et usaldus, koostöö ja täpne teave on hea tegemiseks hädavajalik, püüame olla ausad ja usaldusväärsed. Laiemas mõttes püüame järgida häid käitumisreegleid, mis võimaldavad kogukondadel (ja nendes olevatel inimestel) areneda. Me väärtustame ka efektiivse altruismi mainet ja tunneme, et meie tegevus kajastab seda.

Koostööle tuginemine

Me oleme pühendunud sõbraliku ja avatud keskkonna loomisele, kus saavad edeneda erinevad meetodid ja kus vaateid hinnatakse nende tugevuste järgi. Et koostöö erineva tausta ja mõtteviisiga inimeste vahel sujuks, kohtleme erineva maailmavaate, väärtuste, tausta ja identiteediga inimesi sõbralikult ja lugupidavalt.