Meist

Me oleme kogukond inimestest, kes aitavad üksteisel teha head võimalikult hästi. Meie liikmed on erinevate taustade, erialade ja kogemustega, kuid meid ühendab soov olla hea tegemises tõhusamad.

Sinu altruistlike eesmärkide toetamiseks me:

Pole vahet, kas kuulsid efektiivsest altruismist alles eile või tead sellest juba pikemalt, me tahame sulle abiks olla.

Kui soovid liikmeks hakata, koostööd teha, rohkem teada saada või muul põhjusel vestelda, pane end kirja vestlusele ühe meie vabatahtlikuga. Alternatiivselt võid liituda meie järgmise avaliku üritusega.

VESTLE VABATAHTLIKUGA

Kolm peamist fookust

1. Loome kestva efektiivse altruismi kogukonna Eestis

Tahame, et kogukond jääks aktiivseks ja muutuks veelgi aktiivsemaks ka siis, kui praegune organiseerija tööd vahetaks. Loodame leida inimesi, kes saavad meie meeskonda parandada eelkõige turunduse, ürituste korraldamise, meeskonna arendamise ja strateegilise mõtlemise oskustega.

2. Suuname, arendame ja motiveerime potentsiaalikaid inimesi rohkem head tegema

Tahame leida inimesi, kes võiksid lähitulevikus suundada efektiivse altruismiga seotud tööle (nt ühe aasta jooksul). Me keskendume ka neile, kes on oma karjääri algusfaasis, näiteks esimese või teise aasta üliõpilastele. Samuti soovime leida inimesi, kes annetaksid regulaarselt märkimisväärseid summasid EA organisatsioonidele.

3. Panustame ülemaailmsesse efektiivse altruismi kogukonda

Tahame teha koostööd ja toetada teisi EA rühmi, kuid eriti neid, mis on meie jaoks demograafiliselt kõige sarnasemad, nagu näiteks EA Soome, EA Läti ja EA Taani. Lisaks tahame algatada katseid ja proovida uusi asju, et teised grupid saaksid meie testidest ja vigadest õppida.

Peamised tegevusalad

Meie tegevused toimuvad hetkel Tallinnas, Tartus ning virtuaalselt, kus on käimas järgmised ürituste sarjad:

1. Kiirkõned

Iga teine esmaspäev saame me kokku virtuaalselt või füüsiliselt, kuulame mõne meie liikme 5-minutilist kõne ning arutleme pikalt.

2. Mitteformaalsed siseüritused

Korraldame aeg-ajalt mitteformaalseid üritusi oma liikmetele. Näiteks käime rannas, pinksi mängimas või üksteise pool õhtust söömas.

3. Targa heategija lühikursus

Parim viis efektiivse altruismi kohta rohkem teada saada on targa heategija lühikursusel osalemine. Kursus kestab 8 nädalat, mille käigus toimuvad arutelurühmad valitud teemade kohta ning üks-ühele vestlused, mis aitavad sul saadud teadmisi enda elus ja karjääris rakendada. Loe lähemalt meie lühikursuse lehelt.

Järgmine lühikursus toimub 15. veebruarist kuni 9. aprillini. Kandideerimiseks on aega 4. veebruarini. Rohkem infot ja kandideerimine: efektiivnealtruism.org/kandideeri

Muud tegevused

Meie tegevuste alla kuulub ka:

  1. ambitsioonikate, aktiivsete ja potentsiaalikate inimeste otsimine;
  2. meeskonna ehitamine ja arendamine;
  3. koos töötamine projektides;
  4. üks-ühele vestlused motivatsioonist ja plaanidest;
  5. väljasõidud;
  6. avalikud teavitusüritused;
  7. teavitustöö veebis (artiklite kirjutamine, taskuhäälingute tegemine, jne);
  8. prioriteetsete projektide soovitamine sobivatele inimestele.

Võta ühendust!

Võta meiega ühendust, kui soovid:

Tule meie järgmisele üritusele, mille leiad meie Facebooki lehelt või avalikust kalendrist ja kohtu sarnaselt mõtlevate inimestega, pane end kirja üks-ühele vestlusele koos ühe meie vabatahtlikuga, liitu meie Facebooki arutelude grupiga ning meie uudiskirjaga.

Meiega saab ühendust võtta meiliaadressi info@efektiivnealtruism.org kaudu.

Kui soovid meie tegevusi toetada, saab annetada meie kontole:

Mittetulundusühing Efektiivne Altruism Eesti
EE247700771002681879

Meie eestvedajad

Richard Annilo
Richard Annilo
Karjäärisuuna juht
Liina Salonen
Liina Salonen
Kommunikatsioonijuht
Sille-Liis Männik
Sille-Liis Männik
Annetussuuna juht
Simo Järvela
Simo Järvela
Ürituste korraldamise juht
Merette Arula
Merette Arula
Kogukonna juht

Miks tegeleda efektiivse altruismi edendamisega?

Kui rohkem inimesi pühendaks olulise osa oma vahenditest kõige pakilisematele üleilmsetele probleemidele ning tõhusamatele lähenemisviisidele, toimuks märkimisväärne areng nendega toimetulekul. Efektiivse altruismi edendamisel on potentsiaali mõjutada nii edendajate enda kui ka teiste annetusi ja karjäärivalikuid efektiivsemaks.

Efektiivse altruismi edendamisel on potentsiaali sellepärast, et selle tulemusena on juba varem suunatud palju rohkem vahendeid kõige prioriteetsemate probleemide lahendamisse. Näiteks GiveWell suunas 2017. aastal üle 100 miljoni dollari kõige efektiivsematele heategevusasutustele tervishoiu ja vaesuse valdkonnas. Üle 3000 inimese on liitunud andmislubadusega Giving What We Can Pledge ja lubanud sellega anda oma elu jooksul koos üle 1,4 miljardi dollari kõige tõhusamatele heategevusühingutele. 80 000 Hoursi järgi on tuhanded inimesed üle terve maailma muutnud oma karjääriplaane heategevuslikult efektiivsemaks. Loe efektiivse altruismi edendamisest rohkem näiteks siit, siit ja siit.

Vabatahtlike tegevused

Siin on loetelu mõnest vabatahtlikust tegevusest, millega meid aidata saab:

Liitu meiega!

Me oleme sõbralik, motiveeritud ja haritud grupp inimesi. Liikumisega ühinemisel on palju eeliseid vastupidiselt üksiktegevusele. Välja on toodud mõned neist.

Muud võimalused aitamiseks

Lisaks vabatahtlikele tegevustele, on mõned teised võimalused efektiivse altruismiga tegelemiseks järgmised: liitu meie või rahvusvahelise efektiivse altruismi uudiskirjaga, vaata efektiivse altruismi konverentside videoid, omanda teadmisi teistest efektiivse altruismi allikatest, tule meie üritustele,  räägi mõnele ambitsioonikale ja aktiivsele tuttavale efektiivsest altruismist, osale rahvusvahelistel efektiivse altruismi konverentsidel, loe 80,000 Hoursi karjäärijuhendit ja tee omale karjääriplaan, kandideeri efektiivse altruismi organisatsiooni tööle või praktikale ning liitu andmislubadusega ja anneta targalt.

Toeta annetusega

Kui Sul ei ole aega, millega panustada, aita oma annetusega Efektiivne Altruism Eestil uurida ja edendada efektiivset altruismi.

Annetada saab pangaülekandega: MTÜ Efektiivne Altruism Eesti EE247700771002681879

Meie peamised tegevused, mida toetaksid:

Meie kogukonna ajalugu

EA Eesti loodi 7. aprillil 2016. Esimene suurem üritus toimus meil 2017. aasta aprillikuus, kus osales ca 30-40 inimest. See oli filmivaatamine ja vestlusring. Vestlust modereeris Tartu Ülikooli filosoofiateadur Mats Volberg ja vestlusringis osalesid Nähtamatud Loomad president Kristina Mering, Starshipi andmeteadlane Taivo Pungas ja teised. Ürituse korraldasid Tallinna Ülikooli üliõpilased kursuse Erialasid Lõimiv Uuendus raames, kus nad efektiivse altruismi kohta õppisid.

2018. aasta septembris rahastas CEA (Centre for Effective Altruism) Risto Uuki 12 kuuks täistööajaga efektiivset altruismi uurima ja edendama. Sellel ajal kasvas liikmete arv ja aktiivsus märgatavalt. Paljud liikmed kandideerisid EA alastesse organisatsioonidesse ja liitusid andmislubadusega. Kokku lubati annetada üle 100 000€. Algatati eestikeelne EA taskuhääling, viidi läbi mõjuanalüüsi projekt ühele Eesti MTÜ-le, käidi mitmetel EA konverentsidel, tõlgiti ja kirjutati artikleid, loodi videoid, salvestati raadiosaateid ning tehti koostööd EA gruppidega Soomes, Taanis ja Cambridge’s. Esimene üritus Tartus toimus 18. juunil 2018 ning sama aasta septembrist jätkus aktiivne tegevus kahes linnas paralleelselt. Täpsemalt saab lugeda siit.

2019. aasta septembris läks Risto Uuk õppima ülikooli London School of Economics ning organisatsiooni juhtimisega jätkasid vabatahtlikud liikmed: Tartus peamiselt Richard Annilo, Mihkel Mooste, Mihkel Keerdo ja Ville Sokk; Tallinnas Sille-Liis Männik ja Liisa Sekavin. Tegevused jätkusid tavapäraselt. Korraldati regulaarseid aruteluõhtuid, algatati tehisintellektialaseid arutelugruppe, tehti andmismänge ja -lubadusi, kandideeriti stipendiumitele ja töökohtadele ning korraldati annetuskampaania, kus koguti rohkem kui 5000€. Suuremat rõhku pandi strateegiale ja planeerimisele. Tartu grupp liitus OLE ROHKEM. tudengite koostöövõrgustikuga.

Efektiivse altruismi huviliste hulgas on on Skype’i kaasasutaja Jaan Tallinn, mõttekoja Praxis juht Urmo Kübar, MTÜ Nähtamatud Loomad juht Kristina Mering, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku kaasasutaja Jaan Aps ja Bolti kaasasutaja Martin Villig.

Avalik informatsioon

Meie väärtused

Avatus

Silhouette of the head of a human that is open and gears are coming out of it

Arvesta kõikide valdkondade ja tegevustega ning tegutse sellisel viisil, mis toob kõige parema sotsiaalse mõju.

Kriitiline mõtlemine

Silhouette of a lab beaker

Kasuta tõendeid, teadust ja mõistust, et määrata kõige paremad meetodid maailma paremaks muutmiseks.

Globaalne empaatia

Heart shape

Väärtusta kõiki elusolendeid hoolimata rahvusest, uskumustest, elukohast, religioonist või liigist.

Efektiivne altruism on filosoofia ja ühiskondlik liikumine, milles kasutatakse tõendeid ja mõistust, et määrata kõige paremad meetodid maailma paremaks muutmiseks. Efektiivsed altruistid püüavad arvestada kõikide probleemide ja tegevustega ning seejärel tegutseda viisil, mis toob kõige suurema positiivse mõju. Selline laiahaardeline tõenduspõhine lähenemine eristab efektiivset altruismi traditsioonilisest altruismist ja heategevusest. Kuigi suur osa efektiivsetest altruistidest on keskendunud mittetulundussektorile, saab efektiivse altruismi filosoofiat rakendada palju laiemalt, sealhulgas prioritiseerides teadusprojekte, ettevõtteid ja poliitilisi algatusi, mida hinnatakse efektiivseks elude päästmise ja parandamise poolest.

Mida efektiivsed altruistid otsivad

Ulatus

Earth icon

Kas selle probleemi nimel töötamine aitab paljusid elusid märkimisväärselt paremaks muuta?

Lahendatavus

Bar chart going up and an arrow is showing that it is going up

Kas pühendatud jõupingutus probleemi nimel aitab luua mõõdetavat muutust?

Kõrvalejäetus

Magnifying glass

Kui palju on seda probleemi märkamata jäetud või alaväärtustatud?

Juhtpõhimõtted

Efektiivse altruismi elluviimine tähendab tegutsemist vastavalt järgmistele juhtpõhimõtetele.

Pühendumine teistele

Me võtame teiste heaolu väga tõsiselt ja oleme valmis võtma olulisi isiklikke samme teiste kasuks. Mida see täpselt tähendab, võib inimeseti erineda, aga igal juhul on efektiivne altruism pühendunud eelkõige aktiivselt maailma paremaks muutmisele.

Teaduslik mõtteviis

Püüame rajada oma tegevuse parimatele kättesaadavatele tõenditele ja arutlusele maailma toimimise kohta. Me mõistame, kui raske on teada, kuidas kõige paremini head teha, ja seetõttu püüame vältida üleliigset enesekindlust, otsida meie vaadetele asjatundlikku kriitikat, olla avatud ebaharilikele ideedele ja võtta alternatiivseid seisukohti tõsiselt.

Avatus

Me oleme kogukond, keda ühendab pühendumus nendele põhimõtetele, mitte konkreetsele ülemaailmsele probleemile. Meie eesmärk on teha nii palju head kui võimalik ja otsime selleks viise, mis ei seoks meid mõne konkreetse ülemaailmse probleemiga. Oleme avatud rakendama oma jõupingutusi kõikidele toetust vajavatele rühmadele ja nende abistamiseks mõistlike meetodite kasutamisele. Kui head argumendid või tõendid näitavad, et meie praegused plaanid ei ole parim viis abistamiseks, muudame oma veendumusi ja toiminguid.

Ausus

Kuna me usume, et usaldus, koostöö ja täpne teave on hea tegemiseks hädavajalik, püüame olla ausad ja usaldusväärsed. Laiemas mõttes püüame järgida häid käitumisreegleid, mis võimaldavad kogukondadel (ja nendes olevatel inimestel) areneda. Me väärtustame ka efektiivse altruismi mainet ja tunneme, et meie tegevus kajastab seda.

Koostööle tuginemine

Me oleme pühendunud sõbraliku ja avatud keskkonna loomisele, kus saavad edeneda erinevad meetodid ja kus vaateid hinnatakse nende tugevuste järgi. Et koostöö erineva tausta ja mõtteviisiga inimeste vahel sujuks, kohtleme erineva maailmavaate, väärtuste, tausta ja identiteediga inimesi sõbralikult ja lugupidavalt.