Missuguseid väikeseid asju saab efektiivne altruist teha?
Gertha Teidla-Kunitsõn
14. aprill 2017

Peter Hurford, 2014

Kuidas saame maailma paremaks muuta? Efektiivne altruism julgustab inimesi sügavalt järele mõtlema, kuidas kasutada oma aega nii, et see tingiks suurima võimaliku muudatuse. Muidugi on parem midagi alustada või millegagi järjepidevalt tegeleda, kui pelgalt mõtiskleda ja mitte midagi teha. Allpool on lühike nimekiri sellest, mida efektiivsed altruistid teha saavad.

Anneta targalt

See on kõige klassikalisem efektiivse altruismi vahend. Rahaline annetus mõnele parimale heategevusorganisatsioonile võib tuua palju kasu – GiveWell on kulutanud kümneid tuhandeid tunde leidmaks silmapaistvaid heategevusorganisatsioone, mille tegevus on kontrollitud ning mis vajavad toetust, et maailm paremaks muuta.

Kui sa juba annetad raha mõnele GiveWell’i pakutud heategevusele – suurepärane! Aga kui sa seda veel ei tee, tasub mõelda, kas sinu praegune toetus võib tuua veelgi suuremat kasu. Võid suunata oma annetuse heategevuslikku organisatsiooni, mille puhul uuringud on tõestanud, et annetuste kaudu saavutatakse suurim võimalik mõju.

Kindlasti on häid põhjuseid – nii isiklikke kui ka altruistlikke – miks mitte annetada GiveWell’i poolt valitud organisatsioonidele, kuid efektiivne viis maailma muuta, on just sinna oma annetus suunata.

Kasulikud leheküljed:

Väikesed panused

Sa ei pea raha annetama. On ka teisi võimalusi, millega saad heategevusse panustada ja seda ilma igasuguste kuludeta.

Ühine Amazon Smile’iga. Registreeru nende lehel smile.amazon.com ja vali omal valikul üks heategevus. Sel moel saab valitud heategevus 0,5% kõikidest edasistest Amazoni ostude hulgast, aga seda ainult seni, kuni sul on meeles šopata lehel smile.amazon.com. Trüki heategevuse nimi kastikesse. Nii GiveWell (nime Clear Fund all, see on nende MTÜ nimetus) ja GiveDirectly on lehel olemas.

Ühine meililistidega. Hoia end kursis organisatsioonide tegevusega, järgides nii organisatsioonide The Life You Can Save, GiveWell’i ja Animal Charity Evaluators meililiste.

Sea sisse altruistlik jootraha purk. Kui tunned, et üks pakutud lahendus ei pruugi olla kõige parem lahendus maailmas või kui tunned, et soovid annetada, ent parem oleks teha üks annetus aasta lõpus – sea sisse altruistlik jootraha purk. Iga kord kui tunned soovi annetada, pane see annetus purki. Tulemuse võid kokku lugeda aasta lõpus. Sel moel tundub annetus ka reaalsem ja põnevam, kui seda on näiteks Interneti teel annetamine. Siit saad sellest ideest lähemalt lugeda.

Jaga ideid

Sa ei pea annetama enda raha – võid hoopis julgustada teisi inimesi annetama. Nii suurendad lisaks annetustele ka inimeste teadlikkust!

Räägi sõpradega.

Lihtsaim viis parimate heategevusorganisatsioonide propageerimiseks on lihtsalt rääkida inimestega. Kui efektiivne altruism tuleb vestluse käigus teemaks, ära karda sellest rääkida (samas kui oled tagasihoidlik, ei pruugi see sinu jaoks parim variant olla).

Mõnikord tuleb efektiivne altruism jutuks täiesti ootamatul moel. Näiteks kui keegi ütleb, et ta ei tea, mida pärast ülikooli teha, võid soovitada neile lehekülge 80 000 tundi.

Vii läbi „andmise mäng“

Teine viis, kuidas panna inimesi mõtlema heategevusorganisatsioonide mõjust ja kaalukusest, on viia läbi andmise mäng. Andmise mängudes tutvustatakse inimestele mõningaid eelnevalt välja valitud heategevusi eesmärgiga arutleda nende üle ning leida lõpuks see heategevus, millele annetada. Tavapäraselt annetab inimene, kes andmise mängu veab.

Paljud andmise mängud hõlmavad juhitud arutelu, ent kasutada võib ka teisi vorme. Andmise mängud võivad olla veebipõhised, tugineda tavalistel vestlustel ülikoolis või tänavanurgal.

Ben Kuhn ja Harvardi Efektiivne Altruism leidsid, et andmise mängud on üheks parimaks viisiks inimeste kaasamiseks efektiivsesse altruismi. The Life You Can Save juhib mitmeid andmise mänge ning on kogunud selleks hulgaliselt vahendeid.

Kasulikud leheküljed:

Ava fond raha kogumiseks

Üks kindel viis propageerida parimaid heategevusorganisatsioone on avada raha kogumise fond. Üheks ideeks on oma sünnipäeval raha koguda–inimesed on tavaliselt selle suhtes avatud meelega ning seda on väga-väga lihtne teha.

Muidugi võid sa alustada ka teiste fondidega, näiteks Giving Tuesday, või hoopis jõuludel raha koguda.

Kui su fond on kaalukas ning propageerid seda jõudsalt – ja sa ei pea liiga palju rahakogumisüritusi – kasvatad inimeste teadlikkust ja kogud heategevuseks suure summa.

Kasulikud leheküljed:

Ühine või alusta kohalike kohtumistega

Veel üks võimalus inimeste kaasamiseks on ühineda kohaliku kohtumisgrupiga või algatada üks. Kohtumised võivad keskenduda efektiivsele altruismile või sellega seonduvale – näiteks efektiivse altruismi skeptilisusele. Kaaslasi selleks võib leida ka taimetoitlaste, inimõiguste kui ka usulistest gruppidest. Lihtsalt proovi!

Ühinemine juba olemasoleva grupiga on väiksema kuluga ning annab sulle eelise siduda end juba olemasolevate inimestega, ent ära mata maha mõtet ise grupp luua – starting a LessWrong (or any other kind of) meetup is easy!

Kasulikud leheküljed:

  • List of LessWrong Meetups
  • Meetup.com on hea viis leida juba olemasolevaid gruppe, näiteks sisestades otsingusse “skeptik” või “taimetoitlane”. Pea meeles, et isegi kui sa ei leia kohe sobivat gruppi, võid siiski uudiskirju ja liste jälgides leida endale sobivaima.
  • Küsi kohalikelt!

Kuidas ise alustada sellise grupiga?

Ole nädal aega taimetoitlane (või vegan)

Lihtne viis muutuste saavutamiseks on süüa vähem liha. Iga päev kannatavad tehasefarmides miljonid loomad, ent süües vähem liha, aitame kaasa nende piinade lõpetamisele.

Veganiks või taimetoitlaseks hakata – või lihtsalt vähem liha süüa – tundub alguses raske, ent tegelikkuses pole see üldse nii keeruline. Pealegi on väga palju eriti maitsevaid taimetoite. Proovi seda üks nädal ning vaata, kuidas sul läheb. Kaalu ka varianti tellida endale taimetoitlase stardikomplekt!

Kasulikud leheküljed:

Hakka vabatahtlikuks

Efektiivse altruismi organisatsioonid ootavad vabatahtlike. Giving What We Can ja Animal Charity Evaluators vajaksid mõlemad abi.

Lisaks on olemas organisatsioon .impact (just, siin ei ole trükiviga), mis koordineerib paljude efektiivsete altruistide vabatahtlike tööd, sh ka selle foorumi loomist.

Kasulikud leheküljed:

Anneta rohkem

Viimaseks, isegi kui sa annetad raha efektiivselt, siis võib-olla on sul võimalus annetada veelgi enam ja seega oma mõju suurendada. Kui sul on täiskohaga töö, siis on võimalik, et sul on juba rohkem raha kui õnnelikuks eluks vajaksid.

Toby Ord elab täisväärtuslikku elu kõigest 18 000 naela eest aastas (ca 20 000 eurot aastas), annetades ülejäänu heategevusele. Julia Wise ja Jeff Kaufman elavad täisväärtuslikku elu – koos lapsega – annetades suisa pool oma brutopalgast. Kokkuhoidliku elu saladused ei ole teab mis suured ning su elu on veelgi täisväärtuslikum kui muidu. Teaduslikud uuringud on näidanud, et väärt kaasuste toetamine on üks parimatest võimalustest saada õnnelikuks.

Muidugi ei pea sa annetama poolt kogu oma rahast, et midagigi teha. Proovi alustada näiteks 1%-ga ja suurenda seda. Üks paar, Chris ja Madeleine Ball annetasid esimesel abieluaastal 1% oma sissetulekust ning kasvatasid seda protsenti igal järgmisel aastal, jõudes 8%-ni. Nad teevad seda siiani.

Kui tunned, et oled valmis võtma suure ja väärt kohustuse, kaalu Giving What We Can‘iga liitumist. Rahvusvahelise ühinguga liitunud annavad tõotuse annetada 10% oma sissetulekutest aastas. See võib esmalt tunduda himuäratavana, aga 574 inimest on sellega juba ühinenud ja paljud võivad kinnitada, et see on parim otsus, mis nad kunagi teinud on.

Kui sa pole kindel, missugust organisatsiooni rahastada, võiksid mõelda

Donor Advise Fund’i loomisele. Sellel on tavalise annetamisega kaasas käivad eelised (maksusoodustus jm), ent samal ajal ei pea sa otsustanud olema, millisele organisatsioonile oleks kõige parem annetada.

Kui sa ei suuda annetada rohkem, kui on vajalik maksusoodustuste rakendumiseks (u 5000 dollarit aastas), võid hulgaga annetada (bunch donating) – näiteks üle aasta

Kasulikud leheküljed:

Teksti allikas: http://effective-altruism.com/ea/7k/what_small_things_can_an_ea_do/

Loe veel