Annetamine mõjusatele heategevustele
Siim Schults
21. mai 2018

Iga päev surevad inimesed ravitavatesse haigustesse, kannatavad miljardid loomad tööstusfarmides ja meie planeedile on kõrged riskid tuumarelvade ning muude uute tehnoloogiate poolt – kõige selle taustal tundub väga oluline annetada võimalikult kõrge mõjuga heategevustele.

Oletame, et Sul on sada eurot üle ja Sa mõtled, kuhu seda raha annetada, et selle annetuse mõju oleks maksimaalne. Siin on mõned küsimused, mida endalt küsida enne, kui otsustad, kellele annetuse teed:

  • Kas heategevusühing tegeleb kõige pakilisema probleemiga?
  • Mida heategevusühing täpsemalt teeb?
  • Kui kuluefektiivne heategevusühingu tegevus on?
  • Milliseid tõendeid heategevusühing oma tegevuse kohta pakub?
  • Mida heategevusühing teeks lisarahastusega?

Praegune efektiivse altruismi soovitus enamusele annetajatest on anda Effective Altruism Funds-i. See on ekspertide poolt hallatud fond, mis suunab raha edasi kõige tõhusamatele heategevustele vastavalt annetaja valdkonna-eelistustele. Samas kindlasti kõigile EA Funds ei ole parim variant – täpsema argumentidest arusaamiseks saab lugeda nende lehelt.

Kes tunnevad, et on kasulik annetada mõnele konkreetsele heategevusele, siis häid analüüse heategevuste mõjust koostavad iga-aastaselt GiveWell ja Animal Charity Evaluators. GiveWell soovitab annetada näiteks Against Malaria Foundation-ile, Malaria Consortium-ile ja Schistosomiasis Control Initiative-ile. Animal Charity Evaluators soovitab annetada näiteks Animal Equality-ile, The Humane League-ile ja The Good Food Institute-ile.

Selleks, et ennast heategevusega siduda, tasub kaaluda andmisvannet. Tuhanded inimesed on avalikult lubanud anda vähemalt 10% oma sissetulekust kõige mõjusamatele heategevusühingutele kuni pensionile minekuni. Nad on valinud andmisvande sellepärast, et see aitab neil annetamisest harjumuse teha ning nad saavad osaks kogukonnast, mis annab nõuandeid annetamisotsuste tegemiseks.

Eestis ei ole efektiivne annetamine väga põhjalikult uuritud. Siin tegelevad mõned vabaühendused samades valdkondades, milles tegutsemine on hinnatud efektiivses altruismis mõjusaks. Täpne arusaam nende organisatsioonide mõjust meil aga hetkel puudub. Siin on mõned organisatsioonid, mille toetamist tasub kaaluda sellepärast, et nad keskenduvad prioriteetsetele probleemidele:

  • Nähtamatud Loomad tegelevad põllumajandusloomade kaitsega (Animal Charity Evaluators-i poolt on silmapaistvaks heategevuseks hinnatud Poola Open Cages, mille tütarorganisatsioon on Nähtamatud Loomad).
  • Mondo tegeleb humanitaarabi ja arengukoostööga.
  • Meie organisatsioon, Efektiivne Altruism Eesti, tegeleb efektiivse altruismi uurimise ja edendamisega.

Kokkuvõttena, soovitame luua regulaarse annetamise harjumuse. Näiteks suuna oma annetused EA Funds-i või mine mõne väga efektiivse heategevusühingu veebilehele ja registreeru püsiannetajaks, isegi kui annetus on vaid 10 eurot kuus. Kaalu ka võimalust andmisvandega liituda.

Loe veel