Taskuhääling

#24 Miriam Lehari ja Mikael Raihhelgauziga karjäärist mõttekojas

Miriam Lehari ja Mikael Raihhelgauz töötavad mõlemad analüütikutena mõttekojas Praxis, mis on kodanikualgatuslik, sõltumatu ja avalikes huvides tegutsev asutus, mis loodi 2000. aastal. Nüüdseks on nad arenenud Kesk- ja Ida-Euroopa üheks suurimaks sotsiaal-majanduslike teemade mõttekojaks. Seekordses osas andsime ülevaate mõttekodade rollist ühiskonnas, tööst Praxises ja arutlesime selle üle, mida töö mõttekojas endast kujutab ning kellele see võiks sobida.

Rainer Kravets
12. aprill 2023

#23 Andri Soonega tarkvaraarendaja mõjusast karjääriteest

Andri Soone on tarkvarainsener Spark Wave-is, mis tegeleb ühiskonnas oluliste probleemide lahendamisega. Lisaks sellele on Andri väga aktiivne Efektiivse Altruismi Eesti grupi liige, kus ta tegeleb nii veebilehe kui ka Anneta Targalt platvormiga ning korraldab enesearengu-teemalisi üritusi. Seekordses saates rääkisime tarkvaraarendaja karjääriteekonnast ning Andri kogemustest suure mõjuga ettevõttes.‍

Rainer Kravets
2. november 2022

#22 Merili Ginteriga sotsiaalsest ettevõtlusest ja Impact Day-st

Merili Ginter on Baltikumi suurima jätkusuutliku ettevõtluse festivali Impact Day peakorraldaja. Merili on alates koolipõlvest olnud hingelt sotsiaalne ettevõtja. Ta kogus gümnasistina 100 000 eurot diabeetikutele, ta valiti Eesti 20 kõige mõjukama noore sekka ning on saanud kõikvõimalikke tunnustusi nii presidendilt, Lahedalt Koolipäevalt kui ka Vabaühenduste Liidult. Lisaks on ta kirjutanud kolm raamatut, loonud kolm ettevõtet, millest kaks on sotsiaalsed ettevõtted, ja juhendanud ning koolitanud üle 1000 sotsiaalse ettevõtja ja noore. Seekordses saates rääkisime sotsiaalsest ettevõtlusest, mõju mõõtmisest ning lähenevast Impact Day festivalist.

Rainer Kravets
15. september 2022

#21 Karin Kanamäega Taimse Teisipäeva kooliprogrammist

Karin Kanamäe on Taimse Teisipäeva avaliku sektori koostöö juht. Taimne Teisipäev on loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad üleriigiline rahvatervise kampaania, mis kutsub üles eelistama kord nädalas taimset toitu ning seeläbi hoolima oma tervisest, loomadest ja keskkonnast. Kampaaniaga on liitunud üle 280 söögikoha ja üle 100 haridusasutuse. 22 päeva kestvast taimetoidu väljakutsest on osa võtnud üle 9000 inimese. Seekordses saates keskendusime peamiselt Taimse Teisipäeva Keskkonnaministeeriumilt tunnustuse pälvinud kooliprogrammile ning arutlesime, mis on taganud selle edukuse.

Rainer Kravets
17. mai 2022

#20 Sille-Liis Männikuga efektiivse annetamise psühholoogiast

Sille-Liis on EAs annetustiimi juht, mis sai detsembris valmis veebilehe Anneta Targalt, mille kaudu on võimalik teha Eestist tulumaksuvabasid annetusi GiveWelli soovitatud organisatsioonidele. Ta õppis Tartu Ülikoolis psühholoogiat ja hiljem Utrechti Ülikooli magistris sotsiaalpsühholoogiat. Hetkel töötab ta Tartu Ülikooli psühholoogia instituudis, kus tegeleb erinevate rakenduspsühholoogia projektidega, mis on seotud tööalase vaimse heaoluga, aga ka käitumise mõjutamise ja müksamisega. Rääkisime saates annetamise psühholoogiast ja täpsemalt sellest, mis takistab meil tegemast kõige efektiivsemaid annetamise otsuseid ja kuidas seda probleemi lahendada.

Rainer Kravets
28. aprill 2022

#19 Maris Salaga digitaalnomaadlusest ja networkimisest

Vestleme Maris Salaga, EA Eesti aktiivse liikmega, kes tegutseb hetkel organisatsioonis Nonlinear Fund, mis otsib ning aitab ellu viia ideid kannatuste ja eksistentsiriskide vähendamiseks. Juttu tuleb Marise kogemusest Efektiivse Altruismiga seotud valdkonnas karjääri alustamisega, networkimisest ja EA Global-ist.

Olivia Raudsik
23. märts 2022

#18 Martin Villiguga ettevõtja panusest ühiskonda

Martin Villig on enamikele inimestele tuttav sõidujagamisteenuse ettevõtte Bolti kaasasutajana. Tänases saates pole aga meie fookus Bolti tegemistel, vaid sellel, kuidas ettevõtjad saavad panustada oluliste ühiskondlike probleemide lahendamisesse. Vestluse käigus andsime ülevaate, mis on Founders Pledge ja miks Martin otsustas anda nende kaudu andmislubaduse. Samuti rääkisime Asutajate Seltsist ning uuest ettevõtjate ja Heateo Sihtasutuse koostöös loodavast Haridusfondist.

Rainer Kravets
28. veebruar 2022

#17 Pirkko Valgega mõju mõõtmisest

Pirkko Valge on Heateo Sihtasutuse tegevjuht. Heateo Sihtasutus on Eesti esimene ja ainus strateegilise filantroopia organisatsioon. Nad tegelevad suure ühiskondliku mõjuga algatuste käivitamise ja kasvatamisega, pakkudes neile eriilmelist tuge. Just mõju mõõtmise olulisusest kutsusingi Pirkko meie taskuhäälingusse rääkima, et inspireerida teisigi heategevusorganisatsioone alustama oma mõju mõõtmist. Samuti rääkisime Heateo Sihtasutuse projektidest ning sellest, mis mõju nad on näidanud.

Rainer Kravets
29. detsember 2021

#16 Risto Uukiga Euroopa tehisintellekti poliitika karjäärist

Risto Uuk on EA Eesti asutaja ning ka varasem taskuhäälingu saatejuht. Alates selle aasta juunist töötab Risto poliitika analüütikuna Future of Life Institute-is, kus ta keskendub peamiselt tehisintellekti poliitikale. Varasemalt on Risto töötanud Maailma Majandusfoorumi positiivsete tehisintellekti stsenaariumite projekti kallal, teinud uurimistööd Euroopa Komisjonile usaldusväärse tehisintellekti kohta ning toetanud Euroopa tehisintellekti poliitika suunalist uurimistegevust organisatsioonis Berkeley Existential Risk Initiative. Seekordses saates andsime ülevaade tehisintellekti valdkonnast, rääkisime võimalikest karjääriteedest, Risto kandideerimise kogemustest ja nippidest, tema tööst Future of Life Institute-is ning muudest projektidest, kus ta on kaasa löönud.

Rainer Kravets
2. detsember 2021

#15 Urmo Kübaraga annetamisest Eestis

Urmo Kübaral on pikaaegne vabakonna-alane taust nii Vabaühenduste Liidu juhina kui ka president Kersti Kaljulaidi vabakonnanõunikuna. Tema iga-aastaseks meelistegevuseks on Eesti MTÜ-de majandustulemuste analüüsimine. Hiljuti sai ta kokku löödud 2020. aasta numbrid ning seepärast kutsusingi ta meie taskuhäälingusse, et arutleda viimaste tulemuste üle ja mõelda, kuidas saaksime ühiskonnana veelgi enam annetamist soosida. Lisaks rääkisime Eesti MTÜ-de tegevusaladest ning karjäärivõimalustest antud valdkonnas.

Rainer Kravets
22. oktoober 2021