Hain Luud ja Indrek Kivirik Efektiivse Altruismi lühikursusest
Septembris algab taaskord Efektiivse Altruismi lühikursus ning sel puhul vestlesin kahe EA Eesti liikme, Haini ja Indrekuga just Efektiivse Altruismi lühikursuse teemadel. Juttu tuleb nii lühikursuse formaadist ja arutelu teemadest kui ka üldisemalt lühikursusel osalemise kogemustest.
Kampaania “Anneta targalt” kutsub tegema tõhusamaid valikuid
10.-24. detsembrini toimub kampaania “Anneta targalt”, mille raames kutsutakse nii eraisikuid kui ka organisatsioone üles enda annetuste tõhususe peale mõtlema. Kampaania raames avalikustatakse veebileht www.annetatargalt.ee.
Kuidas valida Eesti-siseselt kõige tõhusamat organisatsiooni, kuhu annetada?
Oletame, et tahaksid oma kõrvale pandud rahaga võimalikult palju head teha. Kui tahta keskenduda vaid Eestile, pole üldse selge, kuhu annetama peaks. Selleks otsisime EA Eesti vabatahtlikega kõige tõenduspõhisemaid heategevusühinguid Eestis. Kõikidest 127-st uuritud organisatsioonist eristusid meie jaoks selgelt neli organisatsiooni.
Efektiivse altruismi lühivideod
Efektiivne Altruism Eesti on filminud koostöös fotograaf Henri-Kristian Kirsip'iga mõned lühivideod, et tutvustada lühidalt ja kiirelt efektiivse altruismi ideid.
Richard Anniloga efektiivse altruismi kogukonna arendamisest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Richard Anniloga, kes on Tartu efektiivse altruismi grupi eestvedaja ja Tartu Ülikooli informaatika üliõpilane. Nad vestlesid efektiivse altruismi kogukonna arendamisest üldiselt, aga kitsamalt efektiivse altruismi kogukonna arendamise mudelitest, rahvusvahelisest liikumisest ja Eesti kogukonnast ning võimalustest efektiivses altruismis ise osaleda.
Efektiivne Altruism Eesti tegevuste kokkuvõte (12/18-02/19)
Selles postituses anname lühiülevaate Efektiivne Altruism Eesti detsembri, jaanuari ja veebruari tegevustest ja saavutustest.
Urmo Kübaraga targast annetamisest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Urmo Kübaraga, kes on president Kersti Kaljulaidi vabakonnanõunik. Nad vestlesid targast annetamisest, miks tegeleda heategevusega, rahvusvahelisest vs eestipõhisest annetamisest, emotsionaalsest ja ratsionaalsest heategevusest, teenin-et-annetada karjäärist ja paljust muust.
Holger Kiigega efektiivse altruismi filosoofiast ja vastuväidetest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Holger Kiigega, kes on Tallinna Tehnikakõrgkooli filosoofia lektor ja Tallinna Ülikooli filosoofia doktorant. Nad vestlesid efektiivse altruismi filosoofiast ja liikumisest, efektiivsest altruismist kui tagajärje-eetikast, põhjustest efektiivse altruismiga tegelemiseks, võimalikest vastuväidetest efektiivsele altruismile ja ka sellest, kuidas karjääri läbi võimalikult palju head teha.
Miks on valdkonna valimisel kasulik jääda neutraalseks
Kõigi olendite kannatuste leevendamiseks paistab esmapilgul esmatähtsa eesmärgina farmiloomade heaolu propageerimine. Põhjalikum analüüs viitab aga sellele, et esmatähtsad võivad olla mitmed teisedki teemad. Lisaks farmiloomade heaolule on olulisel kohal ka metsloomade kannatused, tehisteadvus ning tulevikutehnoloogiate eetiline kasutamine. Prioriteete on aga keeruline seada, sest nii tulevased arengusuunad kui probleemide lahenduste võimalused on ebakindlad. Selle ebakindluse valguses tasub aktivismile läheneda üha neutraalsema hoiaku ning paindlikkusega. Järgnev arutelu annab ülevaate valdkonna-neutraalse (ingl cause-neutral) lähenemise olemusest ja selle kasust.
Kuidas targalt annetada
Eestis on keskmine brutokuupalk 2018. aasta lõpu seisuga ligikaudu 1300 eurot. Pärast makse jääb sellest kätte umbes tuhat eurot. See tähendab aastas ligikaudu 12 000 eurot sissetulekuid. Kui sellised andmed sisestada heategevusorganisatsiooni Giving What We Can veebilehele “Kui rikas ma olen?” kalkulaatorisse, selgub, et keskmine eestlane on maailmas 9% kõige rikkamate inimeste seas. Kui ta otsustaks annetada oma sissetulekust 10% heategevusele, jääks ta ikkagi 10% kõige rikkamate sekka.