Blogi

Jaan Apsiga ühiskondliku mõju planeerimisest ja mõõtmisest

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Jaan Apsiga, kes oli Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku kaasasutaja ja selle juhatuse esimees aastatel 2012-2019. Nad vestlesid mõju mõõtmise mõtteviisist, mõju planeerimise ja hindamise tööriistadest, praktilistest väljakutsetest seoses mõju mõõtmisega, mõjusamatest heategevusvõimalustest Eestis ja paljust muust.

Risto Uuk
23. aprill 2019

Tõenduspõhised nõuanded ükskõik millises töös edu saavutamiseks

Eneseabinõuanded ei tugine pahatihti mitte ühelegi tõendile. Mitu korda on sulle öeldud, et eesmärgi saavutamiseks tuleb mõelda positiivselt? See on ilmselt kõige levinum nõuanne, mida armastavad nii keskkooliõpetajad kui ka kuulsamad karjäärieksperdid. Selle nõuande põhiidee on see, et kui näed oma ideaalset tulevikku, jõuad sinna palju tõenäolisemalt.

Anna Leontjeva
17. aprill 2019

Millega tegelevad tehisintellekti ohutuse uurijad?

Tehisintellekti ohud on ühiskonnas üha rohkem kõlapinda saamas. Stephen Hawking, Elon Musk ning Bill Gates on kõik väljendanud sügavat muret kiiresti arenevate autonoomsete agentide pärast. Eriti populaarne on see efektiivse altruismi kogukonnas – efektiivsetele karjääridele suunatud organisatsioon 80,000 Hours nimetab tehisintellekti ohutuse probleemi ja bioriske kõige olulisemaks.

Richard Annilo
3. aprill 2019

Kristina Meringuga loomade heaolust

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Kristina Meringuga, kes on loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad president. Nad vestlesid farmiloomade heaolust, efektiivsest loomakaitsest, erinevate sekkumiste ja projektide mõjust, taimetoitlusest, karjäärist loomade valdkonnas ja paljust muust.

Risto Uuk
22. märts 2019

Efektiivne Altruism Eesti tegevuste kokkuvõte (12/18-02/19)

Selles postituses anname lühiülevaate Efektiivne Altruism Eesti detsembri, jaanuari ja veebruari tegevustest ja saavutustest.

Risto Uuk
12. märts 2019

Taivo Pungasega enesearengust

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Taivo Pungasega, kes on insener ja andmeteadlane Veriffis. Nad vestlesid üldiselt enesearengust, aga kitsamalt ratsionaalsusest, produktiivsuse strateegiatest, vaimsest tervisest, esinemishirmust, välismaal tippülikoolis õppimisest, eriala valimisest ja muust sellisest.

Risto Uuk
7. märts 2019

Urmo Kübaraga targast annetamisest

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Urmo Kübaraga, kes on president Kersti Kaljulaidi vabakonnanõunik. Nad vestlesid targast annetamisest, miks tegeleda heategevusega, rahvusvahelisest vs eestipõhisest annetamisest, emotsionaalsest ja ratsionaalsest heategevusest, teenin-et-annetada karjäärist ja paljust muust.

Risto Uuk
1. märts 2019

Andreas Palmiga eksistentsiriskidest Steven Pinkeri raamatu põhjal

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Andreas Palmiga, kes on Pariisi Poliitikauuringute Instituudi tudeng ja lõpetamas sellel õppeaastal oma bakalaureusekraadi Edinburghi ülikoolis. Nad vestlesid Harvardi ülikooli psühholoogia professor Steven Pinkeri raamatu "Enlightenment Now" 19. peatüki üle, mis räägib eksistentsiriskidest. Juttu tuli sellest, miks Pinker arvab, et eksistentsiriskidest mõtlemine ei ole hea, tehnoloogia optimismist ja pessimismist, tehisintellekti ohtudest ja paljust muust.

Risto Uuk
24. veebruar 2019

Milleks tegeleda loomade heaoluga?

Tänapäeval võib üks suurimaid probleeme olla loomade kannatused lihatööstuses. Üksnes USA tööstusfarmides kasvatati ja tapeti aastal 2015 umbes 9,2 miljardit looma ning seda tingimustes, mis põhjustasid loomadele tõenäoliselt äärmisi kannatusi.Kõnealune probleem paistab olevat uskumatult kõrvalejäetud. Praeguseks arvavad paljud eksperdid, et loomadel on teadvus ning valu tundmise võime, kuid inimeste kannatustele kipume omistama tunduvalt suuremat kaalu kui loomade omadele. Seda võib vaadelda kui üht spetsietsismi vormi. Spetisetsismi iseloomustab loomade väärtustamine tunduvalt vähemal määral kui see oleks õigustatud.

Helena Hanso
19. veebruar 2019

Holger Kiigega efektiivse altruismi filosoofiast ja vastuväidetest

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Holger Kiigega, kes on Tallinna Tehnikakõrgkooli filosoofia lektor ja Tallinna Ülikooli filosoofia doktorant. Nad vestlesid efektiivse altruismi filosoofiast ja liikumisest, efektiivsest altruismist kui tagajärje-eetikast, põhjustest efektiivse altruismiga tegelemiseks, võimalikest vastuväidetest efektiivsele altruismile ja ka sellest, kuidas karjääri läbi võimalikult palju head teha.

Risto Uuk
14. veebruar 2019