Blogi

Miks on valdkonna valimisel kasulik jääda neutraalseks

Kõigi olendite kannatuste leevendamiseks paistab esmapilgul esmatähtsa eesmärgina farmiloomade heaolu propageerimine. Põhjalikum analüüs viitab aga sellele, et esmatähtsad võivad olla mitmed teisedki teemad. Lisaks farmiloomade heaolule on olulisel kohal ka metsloomade kannatused, tehisteadvus ning tulevikutehnoloogiate eetiline kasutamine. Prioriteete on aga keeruline seada, sest nii tulevased arengusuunad kui probleemide lahenduste võimalused on ebakindlad. Selle ebakindluse valguses tasub aktivismile läheneda üha neutraalsema hoiaku ning paindlikkusega. Järgnev arutelu annab ülevaate valdkonna-neutraalse (ingl cause-neutral) lähenemise olemusest ja selle kasust.

Helena Hanso
14. jaanuar 2019

Efektiivse altruismi stipendium

MTÜ Efektiivne Altruism Eesti annab välja stipendiumi vähemalt 18-aastastele motiveeritud ja ambitsioonikatele inimestele efektiivse altruismi õppimiseks.

Risto Uuk
8. jaanuar 2019

Kuidas targalt annetada

Eestis on keskmine brutokuupalk 2018. aasta lõpu seisuga ligikaudu 1300 eurot. Pärast makse jääb sellest kätte umbes tuhat eurot. See tähendab aastas ligikaudu 12 000 eurot sissetulekuid. Kui sellised andmed sisestada heategevusorganisatsiooni Giving What We Can veebilehele “Kui rikas ma olen?” kalkulaatorisse, selgub, et keskmine eestlane on maailmas 9% kõige rikkamate inimeste seas. Kui ta otsustaks annetada oma sissetulekust 10% heategevusele, jääks ta ikkagi 10% kõige rikkamate sekka.

Risto Uuk
30. detsember 2018

Millised on meie ajastu kõige tähtsamad moraalsed probleemid?

Inimkonna majanduse ajaloos ei olnud 200 000 aasta jooksul toimunud just kuigi palju märkimisväärset – valdava enamiku ajast elasid peaaegu kõik inimesed võrdväärselt ühe dollari eest päevas. Ent seda seni, kuni leidis aset teaduslik-tehniline revolutsioon, mis tõi kaasa maailma SKP hüppelise ja seni jätkuva kasvu. Arvestades sellega, kuivõrd on need avastused ja leiutised maailma muutnud, võime öelda, et elame inimkonna ajaloos enneolematus ajastus, ning ma usun, et meie eetilised arusaamad ei ole veel olukorrale järele jõudnud. Teaduslik-tehniline revolutsioon on muutnud nii meie arusaama maailmast kui ka meie võimekust seda muuta. Praegu vajame hoopis eetilist revolutsiooni, et jõuda selgusele, kuidas kasutada neid olulisi ressursse maailma paremaks muutmiseks.

Reeli Jantson
11. detsember 2018

Efektiivne Altruism Eesti tegevuste kokkuvõte (09/18-11/18)

Selles postituses anname lühiülevaate Efektiivne Altruism Eesti septembri, oktoobri ja novembri tegevustest ja saavutustest.

Risto Uuk
5. detsember 2018

Miks peaksime seadma prioriteediks kauge tuleviku?

Raising for Effective Giving (REG) rahastab parimaid organisatsioone, mis tegelevad kõige pakilisemate probleemidega. Aga mis täpselt on kõige pakilisem probleem? Selgitame lühidalt selles postituses, miks seame prioriteediks kaugtulevikku sekkumist, ja eriti sellist, mis püüab vältida halvimaid sündmusi, mis põhjustaksid suuri kannatusi.

Elis Christina Kuuse
30. november 2018

Mida peaksid töökohta otsides arvestama?

Kuidas võrrelda kaht karjäärivalikut, et aru saada, kui rahuldustpakkuvad ning positiivse mõjuga nad on? Sellise võrdluse tegemine võib peaaegu võimatuna tunduda, ent meie arvame siiski, et taolised mõtisklused saavad valikuni jõudmisele kaasa aidata. Artiklis näitame, kuidas taandada kahe töökoha võrdluse neljale tegurile, mis seega moodustavad meie karjääriraamistiku, kujutades endas täisväärtusliku ning positiivse mõjuga karjääri peamisi tahke.

Andreas Palm
21. november 2018

Efektiivse altruismi juhtpõhimõtted

Efektiivse altruismi elluviimine tähendab tegutsemist vastavalt järgmistele juhtpõhimõtetele.

Risto Uuk
25. september 2018

Efektiivse altruismi stipendium

MTÜ Efektiivne Altruism Eesti annab välja stipendiume vähemalt 18-aastastele motiveeritud ja oskuslikele inimestele efektiivse altruismi õppimiseks.

Risto Uuk
19. september 2018

Kuidas arutleda arukalt

Viimastel aastatel on järjest enam kõlama hakanud jutud ühiskonna polariseerumisest, avalikes debattides jääb silma vastastikune süüdistamine, ebameeldivate seisukohtade libauudisteks sildistamine ja muude emotsionaalsete retoorikavõtete aina tihedam kasutamine. Kuidas saaks aga erineva maailmavaatega oponendid arendada sisutihedat arutelu?

Carel Kuusk
18. september 2018