Kuidas teha head paremini, 1. osa
Kas kõik heateod on head teod? Sellele annab vastuse William MacAskill oma raamatus „Doing Good Better“ (2015) juba sissejuhatuses – ei ole. MacAskill räägib loo ettevõtjast, kes leidis omamoodi lahenduse piirkondadele, kus joogivesi ei tule mitte kodukraanist, vaid kaugest kaevust.
Richard Anniloga efektiivse altruismi kogukonna arendamisest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Richard Anniloga, kes on Tartu efektiivse altruismi grupi eestvedaja ja Tartu Ülikooli informaatika üliõpilane. Nad vestlesid efektiivse altruismi kogukonna arendamisest üldiselt, aga kitsamalt efektiivse altruismi kogukonna arendamise mudelitest, rahvusvahelisest liikumisest ja Eesti kogukonnast ning võimalustest efektiivses altruismis ise osaleda.
Jaan Tallinna, Oliver Laasi ja Tanel Tammetiga tehisintellekti ohtudest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Jaan Tallinna, Oliver Laasi ja Tanel Tammetiga. Jaan Tallinn on Skype'i ja Kazaa kaasasutaja ning kaasasutas ka eksistentsiaalseid riske uurivad organisatsioonid Centre for the Study of Existential Risk ja Future of Life Institute. Oliver Laas on mitmes erinevas asutuses filosoofia külalislektor, näiteks Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudis. Tanel Tammet on arvutiteadlane ja Tallinna Tehnikaülikooli võrgutarkvara professor. Nad vestlesid selle üle, kui palju peaks tehisintellekti ohtude pärast muretsema ja mida me nende vähendamiseks tegema peaksime.
Jaan Apsiga ühiskondliku mõju planeerimisest ja mõõtmisest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Jaan Apsiga, kes oli Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku kaasasutaja ja selle juhatuse esimees aastatel 2012-2019. Nad vestlesid mõju mõõtmise mõtteviisist, mõju planeerimise ja hindamise tööriistadest, praktilistest väljakutsetest seoses mõju mõõtmisega, mõjusamatest heategevusvõimalustest Eestis ja paljust muust.
Tõenduspõhised nõuanded ükskõik millises töös edu saavutamiseks
Eneseabinõuanded ei tugine pahatihti mitte ühelegi tõendile. Mitu korda on sulle öeldud, et eesmärgi saavutamiseks tuleb mõelda positiivselt? See on ilmselt kõige levinum nõuanne, mida armastavad nii keskkooliõpetajad kui ka kuulsamad karjäärieksperdid. Selle nõuande põhiidee on see, et kui näed oma ideaalset tulevikku, jõuad sinna palju tõenäolisemalt.
Millega tegelevad tehisintellekti ohutuse uurijad?
Tehisintellekti ohud on ühiskonnas üha rohkem kõlapinda saamas. Stephen Hawking, Elon Musk ning Bill Gates on kõik väljendanud sügavat muret kiiresti arenevate autonoomsete agentide pärast. Eriti populaarne on see efektiivse altruismi kogukonnas – efektiivsetele karjääridele suunatud organisatsioon 80,000 Hours nimetab tehisintellekti ohutuse probleemi ja bioriske kõige olulisemaks.
Kristina Meringuga loomade heaolust
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Kristina Meringuga, kes on loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad president. Nad vestlesid farmiloomade heaolust, efektiivsest loomakaitsest, erinevate sekkumiste ja projektide mõjust, taimetoitlusest, karjäärist loomade valdkonnas ja paljust muust.
Efektiivne Altruism Eesti tegevuste kokkuvõte (12/18-02/19)
Selles postituses anname lühiülevaate Efektiivne Altruism Eesti detsembri, jaanuari ja veebruari tegevustest ja saavutustest.
Taivo Pungasega enesearengust
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Taivo Pungasega, kes on insener ja andmeteadlane Veriffis. Nad vestlesid üldiselt enesearengust, aga kitsamalt ratsionaalsusest, produktiivsuse strateegiatest, vaimsest tervisest, esinemishirmust, välismaal tippülikoolis õppimisest, eriala valimisest ja muust sellisest.
Urmo Kübaraga targast annetamisest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Urmo Kübaraga, kes on president Kersti Kaljulaidi vabakonnanõunik. Nad vestlesid targast annetamisest, miks tegeleda heategevusega, rahvusvahelisest vs eestipõhisest annetamisest, emotsionaalsest ja ratsionaalsest heategevusest, teenin-et-annetada karjäärist ja paljust muust.