Blogi

#15 Urmo Kübaraga annetamisest Eestis

Urmo Kübaral on pikaaegne vabakonna-alane taust nii Vabaühenduste Liidu juhina kui ka president Kersti Kaljulaidi vabakonnanõunikuna. Tema iga-aastaseks meelistegevuseks on Eesti MTÜ-de majandustulemuste analüüsimine. Hiljuti sai ta kokku löödud 2020. aasta numbrid ning seepärast kutsusingi ta meie taskuhäälingusse, et arutleda viimaste tulemuste üle ja mõelda, kuidas saaksime ühiskonnana veelgi enam annetamist soosida. Lisaks rääkisime Eesti MTÜ-de tegevusaladest ning karjäärivõimalustest antud valdkonnas.

Rainer Kravets
22. oktoober 2021

Mariliis Holmiga toidu tulevikust: rakupõhised ja taimsed lihaalternatiivid

Mariliis Holm on toidutehnoloog, kes arendas maailma esimese tüvirakkudest tuunikala USA iduettevõttes Finless Foods. Täna tegeleb Mariliis rakupõhiste ja taimsete toidutehnoloogia ettevõtete rahastamisega riskikapitali firmas Sustainable Food Ventures, mille ta lõi koos oma abikaasaga 2020. aasta sügisel. Saate käigus räägime Mariliisi kogemustest ja tegemistest, lihaalternatiivide arendamisest maailmas ja Eestis ning sellest, mis võimalused on selles valdkonnas karjääri tegemiseks.

Rainer Kravets
16. september 2021

Hain Luud ja Indrek Kivirik Efektiivse Altruismi lühikursusest

Septembris algab taaskord Efektiivse Altruismi lühikursus ning sel puhul vestlesin kahe EA Eesti liikme, Haini ja Indrekuga just Efektiivse Altruismi lühikursuse teemadel. Juttu tuleb nii lühikursuse formaadist ja arutelu teemadest kui ka üldisemalt lühikursusel osalemise kogemustest.

Olivia Raudsik
24. august 2021

Efektiivse altruismi edendamine kui rahvusvaheline prioriteet

Kujuta ette, et sa kõnnid kooli või tööle ja äkki märkad, et tiiki on kukkunud laps, kes on uppumise äärel. Sa saaksid lapse väga lihtsalt päästa, kuid rikuksid kallid riided ja jääksid kooli või tööle hiljaks. Kas sul on kohustus laps päästa, hoolimata kuludest, mis sellega kaasnevad? Enamik inimesi ilmselt arvab, et jah, meil kõigil on selline kohustus.

Risto Uuk
18. oktoober 2018

Tehisintellekti positiivsed majanduslikud tulevikud

Maailma Majandusfoorumi töögrupi Global AI Council (GAIC) ajendusel valmis 2021. novembris raport teemal tehisintellekti positiivsed majanduslikud tulevikud. Raporti koostamise eesmärk oli leida üles võimalikud tulevikud, mille poole pürgida. Raporti koostamiseks intervjueeriti/kaasati töötubades rohkem kui 150 mõtteliidrit ja 14 juhtivat ökonomisti. Tähelepanu pöörati tehnoloogia lõhestavale võimele, mis kiirendab praegust ebavõrdsust. Koos töökohtadega kaob töö ise, mis vahel on inimesele peale sissetuleku ka elule mõtet andev tegevus.

Neeme Ilves
29. aprill 2022

Kampaania “Anneta targalt” kutsub tegema tõhusamaid valikuid

10.-24. detsembrini toimub kampaania “Anneta targalt”, mille raames kutsutakse nii eraisikuid kui ka organisatsioone üles enda annetuste tõhususe peale mõtlema. Kampaania raames avalikustatakse veebileht www.annetatargalt.ee.

EA Eesti vabatahtlikud
14. detsember 2021

Nelli Jungiga MTÜ Vaikuseminutid tegevusest ja vaimsest tervisest

Efektiivse altruismi taskuhääling alustab taas! Uues hooaja teises saates on külas MTÜ Vaikuseminutite tegevjuht ja juhatuse liige Nelli Jung ning räägime tõenduspõhisest vaimse tervise parandamisest. Juttu tuleb nii MTÜ Vaikuseminutite tellitud ja Tartu Ülikooli läbiviidud mõju-uuringust, mindfullness'ist kui ka üldisemast vaimse tervise olukorrast Eestis.

Olivia Raudsik
28. juuli 2021

Kuidas valida Eesti-siseselt kõige tõhusamat organisatsiooni, kuhu annetada?

Oletame, et tahaksid oma kõrvale pandud rahaga võimalikult palju head teha. Kui tahta keskenduda vaid Eestile, pole üldse selge, kuhu annetama peaks. Selleks otsisime EA Eesti vabatahtlikega kõige tõenduspõhisemaid heategevusühinguid Eestis. Kõikidest 127-st uuritud organisatsioonist eristusid meie jaoks selgelt neli organisatsiooni.

EA Eesti vabatahtlikud
09. oktoober 2020

Kuidas tervisesse panustamisega ülemaailmset vaesust vähendada

Globaalsed probleemid võivad oma suuruse ja ulatuse pärast paista lahendamatud ning seega võib tunduda nendega tegelemine liialt keeruline. Tegelikult on võimalik aga juba väikese annetusega maailma vaeseimate inimeste elujärge märgatavalt parandada. Seda tuleks teha aga targalt efektiivse altruismi printsiipe järgides.

Karmen Kukk
6. september 2020

Õnnetu inimene, õnnetu ühiskond. Kas uus normaalsus?

Kes meist poleks tundnud praegusel ajal igatsust lähedaste järele? Sotsiaalsete olenditena on meie emotsionaalne ja subjektiivne heaolu enim mõjutatud suhetest teiste inimestega. Sama oluline, kui on materiaalne heaolu, on ka vaimne, sest mõlemaid peetakse koos teiste faktoritega peamiseks inimese heaolu ja õnnelikkuse näitajateks. 

Agnes Lea
4. mai 2020